Samorealizacja. Dlaczego jest potrzebna?

W ciągłej pogoni za dostatnim życiem i lepszymi zarobkami na przekór wspomina o się o samorealizacji. Dlaczego jest ona taka ważna i czy ciągła pogoń za tym, aby być najlepszym nie przesłania tak bardzo istotnej kwestii w życiu każdego człowieka jak dążenie do spełnienia? Warto się nad tym zastanowić i dowiedzieć się w jaki sposób dążyć do samospełnienia w życiu zawodowym oraz prywatnym.

Samorealizacja w życiu zawodowym

Posiadając określone talenty i umiejętności wydawać się może, że w łatwy sposób osiągniemy określone cele. Dość często jednak okazuje się, że jest to praca latami i wciąż może się wydawać, że aspiracje nie zawsze podążają za realną szansę na spełnienie zamierzonych celów. Wrogiem tego wszystkiego okazuje się negatywne myślenie, które nie pozwala w pełni rozwinąć skrzydeł i po tak zwanych „upadkach”, czyli niepowodzeniach można bardzo szybko zmienić własne cele. Kluczem do tego wszystkiego musi być więc odpowiedni upór oraz bezkompromisowość w dążeniu do obranych idei. Idei, które sprawiają radość jeśli próbujemy je realizować oraz gdy uczymy się nowych rzeczy związanych z tymi inicjatywami.

Samorealizacja w życiu prywatnym

Po pierwsze należy zdać sobie sprawę z tego, że praca nigdy nie powinna zasłaniać życia prywatnego, ponieważ będzie w ten sposób znacznie trudniej osiągnąć samospełnienie w tego typu kwestii. Jak więc dążyć do samospełnienia poza pracą? Najpierw należy poznać własne pasje, zainteresowania i znaleźć hobby, które będzie sprawiać radość każdego dnia. W ten sposób naładujemy baterie i będziemy w stanie spędzać czas w taki sposób, który będzie nam sprawiać radość, niezależnie od tego jak źle rozpoczął się dla nas dany dzień. Może w ten sposób odkryjemy w sobie talent, który sprawi, że będziemy go w stanie rozwijać?

Kiedy dążymy do samorealizacji?

Jeśli spojrzymy na znaną wszystkim piramidę potrzeb Maslowa to zauważymy, że potrzeba samorealizacji znajduje się na najwyższym poziomie. Oznacza to, że po spełnieniu wszystkich poprzednich potrzeb jesteśmy w stanie dążyć do samospełnienia. Tak więc jeśli potrzeby fizjologiczne, bezpieczeństwa, miłości oraz przynależności oraz szacunku zostaną spełnione to człowiek jest w stanie czerpać pełnię możliwości z realizacji posiadanego potencjału.