Jak przygotować się do rekrutacji?

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej w nowej pracy to z pewnością spore wyzwanie dla każdego. Jest to szczególnie stresujące jeśli bardzo zależy nam na tym, aby właśnie w tym konkretnym miejscu zacząć pracować. Co więc zrobić, aby rozmowa rekrutacyjna przebiegła bez większych problemów i jak umiejętnie się do niej przygotować?

1. Dowiedz się jak najwięcej o danej firmie

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić przed rozmową o pracę to dokładna analiza ogłoszenia na podstawie którego zdecydowaliśmy się aplikować na wybraną posadę. Może się wydawać, że jeśli ogłoszenie o pracę jest zwięzłe i krótkie to nie znajdziemy w nim nic co pomogłoby dowiedzieć się więcej o pracodawcy. To błędne myślenie. Może w ogłoszeniu pojawił się adres e-mail w domenie firmowej? Może tylko numer telefonu? Za pomocą wyszukiwarki Google będziemy w stanie sprawdzić numer telefonu i odnaleźć firmę, która posługuje się danym numerem. W ten sposób dowiemy się szczegółów odnośnie samej firmy, tego co produkuje, czym się zajmuje oraz jakie ma opinie. W ten sposób możemy przyszłego pracodawcę zaskoczyć tym, że dokonaliśmy drobiazgowego wybadania informacji o miejscu w którym chcemy pracować.

2. Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Przed samą rozmową kwalifikacyjną warto spojrzeć jeszcze raz do swojego CV, przeanalizować dokładnie swoje mocne i słabe strony oraz spróbować przemyśleć to jak może przebiegać rozmowa z osobą rekrutującą.

3. Zadbaj o właściwy wygląd

Wygląd buduje pierwsze wrażenie i dlatego tak ważne jest to, aby już w momencie przywitania zaprezentować siebie od jak najlepszej strony. Można być ubranym schludnie, czysto i elegancko – to idealna recepta na sukces. Jeśli w danej firmie nie ma konkretnego sposobu na ubieranie lub po prostu go nie znamy to powinniśmy ubrać się neutralnie – nadmierna elegancja nie jest wskazana, ale styl typu delikatna elegancja z lekkim zacięciem sportowym praktycznie zawsze się sprawdzi. Oczywiście przy ostatecznym podjęciu decyzji o tym co założymy na rozmowę o pracę powinniśmy brać pod uwagę to na jakie stanowisko aplikujemy. W przypadku aplikowania na przykład do prac budowlanych nie potrzebujemy przywiązywać wagi do eleganckiego stroju, ale i tak należy zadbać o schludny i ładny wygląd. Pracodawca pomyśli, że jeśli pracownik potrafi zadbać o własny wygląd, jest punktualny i nie spóźnił się na rozmowę o pracę to będzie w stanie zadbać również o zlecone mu zadania.