#domBrewa - w pełni ekologiczny dom w 4 dni

Cztery dni, dokładnie tyle czasu zajęło postawienie w stanie surowym ekologicznego, ergonomicznego, a co najważniejsze ekonomicznie opłacalnego domu Brewa w Kaliszu. Zamieszka w nim sam prezes firmy. To pierwszy taki eko-dom  w Polsce.

Projekt #domBrewa zakładał budowę samowystarczalnych, ekologicznych domów w cenie mieszkania. W Kaliszu powstał już pierwszy taki dom, który wkrótce będzie można zobaczyć, w ramach dni otwartych.
Do postawienia #domuBrewa w surowym stanie potrzeba 4 dni, do doprowadzenia go do stanu deweloperskiego - około czterech miesięcy. #domBrewa to modułowy dom drewniany, który powstaje tylko z naturalnych surowców. W pierwszym takim domu, który jest już na ukończeniu, zamieszka Maciej Borowiak, ze swoją 4-osobową rodziną.

Za cel obrano sobie, aby były to domy samowystarczalne, które wykorzystują gospodarkę obiegu zamkniętego. Co to oznacza? Tłumaczy Maciej Borowiak, Prezes Spółki Brewa i lokator pierwszego #domuBrewa – Dom opiera się na ekologicznych rozwiązaniach, które pozwalają oszczędzić nie tylko środowisko naturalne, ale również przyniosą oszczędności w naszej kieszeni. Między innymi zaprojektowany jest system odbioru deszczówki, dachy bez kominów i okien, aby w pełni wykorzystać możliwości fotowoltaiki. Ponadto zainstalowany jest elektryczny system grzewczy oraz rekuperacja, co pozwoli zaoszczędzić na utracie ciepła. – dodaje Borowiak.
#domBrewa jest domem inteligentnym. Dzięki szeregowi rozwiązań jedyne, za co będzie musiał płacić właściciel użytkując mieszkanie, to zakup wody i wywóz śmieci. Co ciekawe, domy mają być także wyposażone w stacje ładowania pojazdów. Jest to więc rozwiązanie w pełni kompleksowe.    

Pierwszy, kaliski #domBrewa jest domem pokazowym nie tylko ze względu na to, że będzie go można obejrzeć, ale także z uwagi na to, że będzie stanowił wzorzec dla kolejnych domów. Wyniki zużycia energii będą mierzone, a następnie udostępnione on-line. Dzięki temu każdy zainteresowany takim domem będzie mógł się przekonać, że idą za nim realne zyski. Firma planuje budowę takich domów w całej Polsce, co pozwoli chronić środowisko naturalne, jak również pieniądze Polaków. Postawienie takiego domu w stanie deweloperskim to koszt od 3500 zł do 4500 zł za 1 metr kwadratowy.   
Brewa to kaliska firma, która dostarcza rozwiązania pomagające uzyskać niezależność energetyczną poprzez tworzenie instalacji opartych o odnawialne źródła energii. Oferta jest skierowana zarówno do klientów indywidualnym, jak i przedsiębiorców. Dotychczas firma zrealizowała ponad 1000 instalacji fotowoltaicznych.

Proces budowy #domuBrewa można obserwować na http://dombrewa.pl/